Börü’nün failleri jet hızıyla bulundu ama 10 cinayet faili meçhul kaldı

Diyarbakır’da 6-10 Ekim 2014 tarihleri arasında 4 gün süren Kobani protestolarında kentte kontrolü ele geçiren silahlı gruplar arasında Sur, Bağlar ve Yenişehir İlçesinde alevlenen çatışmalar kentin birçok noktasına yayıldı.

Hizbullah yanlısı dernek ve binalar ile HÜDA-PAR il ve ilçe binalarına yönelik saldırılara eş zamanlı olarak Hizbullah yandaşları da PKK yanlısı gördükleri kişi veya kişilere yönelik ateşli silahlarla saldırılar düzenledi.

Çıkan çatışmalarda 14 kişi hayatını kaybetti. Polisin yetersiz kaldığı kentte 7. Kolordu Komutanlığına bağlı 16. Zırhlı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından çıkan tankçı taburu kentin birçok noktasını tutup kontrol altına alınca olaylar 3. günün sonunda duruldu.

2 AY İÇİNDE 40 SANIK HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI

Polisin yürüttüğü çalışmalar sonucunda iddiaya göre kurban eti dağıtırken PKK yandaşlarınca Hizbullahçı oldukları gerekçesiyle öldürülen Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un failleri 2 ay içinde tespit edildi.

Olay yerini gören güvenlik kamera kayıtlarından yola çıkan polis olayda yer aldıkları belirlenen kişilerin adreslerine eş zamanlı baskınlar gerçekleştirdi. 40 sanık hakkında Yasin Börü ve arkadaşlarını öldürdükleri gerekçesiyle dava açıldı ve bunlardan bir kısmı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılarak mahkûmiyet kararları da Yargıtay tarafından onanarak kesinleşti.

10 KİŞİNİN FAİLLERİ 10 YILDIR BULUNAMADI

Kamuoyunda sembolik bir dava haline getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından her platformda gündeme getirilen Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesi ve sorasında devam eden günlerdeki Kobani protestolarında öldürülen 11 kişinin failleri ise aradan 10 yıl geçmesine rağmen bir türlü bulunamadı.

Öldürülen bu kişilerin isimleri maktul olarak tek tek Ankara’da geçtiğimiz günlerde karara bağlanan Kobani davası iddianamesinde yer alırken, mahkeme bu ölümlerden HDP’lileri sorumlu tutmadığı için öldürülenlerin failleri bugüne kadar tespit edilemedi, dosya Diyarbakır Adliyesinin tozlu raflarında halen faillerin bulunmasını bekliyor.

Halen faili meçhul dosyalar arasındaki tozlu raflarda faillerinin bulunmasını bekleyen 11 kişinin ölümüyle ilgili bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı.

Börü ve arkadaşlarının failleri kısa sürede bulunarak yargı önüne çıkarılırken, aynı ve devamındaki günlerde öldürülen Turan Yavaş, Cumali Güneş, Mahfuz Enes, Süleyman Kale, Yusuf Tokur, Mahsum Çoban, Uğur Özbay, Baver Şeyhanoğulları, Mesut Menekşe ve Murat Dağ’ın failleri bir türlü bulunup aradan 10 yıl geçmesine rağmen yargı önüne çıkarılamadı.

Ölen bu 10 kişinin Hizbullah ve PKK yanlısı oldukları, birbirlerine karşı silahlı saldırıda öldükleri polis fezlekesi ve tutanaklarında yer alıyor.

Otopsi ve ölü muayene raporları ve soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre ateşli silah, pompalı ve yarı otomatik tüfekler, bıçak ve satırlarla öldürülen 11 kişi şöyle sıralanıyor:

Turan Yavaş: Eski Hizbullah hükümlüsü ve HÜDA-PAR üyesi Yavaş, Bağlar İlçesinde PKK yandaşlarının saldırısına uğradı. HÜDA-PAR’a yakınlığıyla bilinen Köy-Der binasındaydı. Binadan çıkarken açılan ateşle öldürüldü.

Cumali Güneş: Şanlıurfa’da sağlık memuru olan Güneş, Bayram ziyareti için Diyarbakır’da bulunuyordu. HÜDA-PAR’ın kurban dağıtan gönüllüsüydü. Kundaklama girişimine hedef olan Köy-Der binasındaydı. Dışarı çıkınca tabancayla göğsünden vuruldu.

Mahfuz Enes: Menzilci olduğu ileri sürülen Enes, Sur ilçesinde eşiyle birlikte yürüdüğü sırada ‘menşei belirsiz’ bir ateşli silahla vurularak öldürüldü. Sarıklı ve cübbeli kıyafeti nedeniyle IŞİD’çi diye öldürüldü.

Süleyman Kale: PKK ve Hizbullah yandaşları arasında çıkan çatışmada Hizbullahçılar tarafından öldürüldüğü ileri sürüldü.

Yusuf Tokur: Muhtelif semtlere yayılan olaylar sırasında protestocu grubun içindeyken ateşli silahla öldürüldü. Kim veya kimler tarafından öldürüldüğü bugüne kadar tespit edilemedi.

Mahsum Çoban: Olayların kontrolden çıkmasıyla alevlenen silahlı çatışmalarda pompalı tüfekle öldürülen Çoban’ın Hizbullahçılar tarafından öldürüldüğü ileri sürüldü. HDP çevreleri de bu ölümden HÜDA-PAR ve Hizbullah’ı sorumlu tuttu.

Uğur Özbay: Protestoların devam ettiği sırada tabancayla öldürüldüğü otopsi raporunda yer aldı, ancak failleri bulunamadı. HDP çevreleri, bu ölümden polisi sorumlu tuttu.

Baver Şeyhanoğulları: Hizbullah ve PKK yandaşları arasında alevlenen silahlı çatışmalar sırasında pompalı yarı otomatik tüfekle öldürüldü. HDP’liler, Hizbullahçıları sorumlu tuttu. Failleri bir türlü açığa çıkarılamadı.

Mesut Menekşe: Kobani protestosuna katılan göstericiler arasındaydı. Ertesi gün evinde hayatını kaybetti. Menekşe’nin polisin sıktığı biber gazına maruz kaldığı için fenalaşıp evinde öldüğünü ileri sürdü. Diyarbakır Valiliği iddiayı reddetti.

Murat Dağ: Bağlar ilçesindeki gösteriler sırasında ateşli silahla vuruldu. Cenazesi HDP’liler tarafından kaldırıldı. Failleri halen bulunamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir