Odatv, MOSSAD casusu Ahmet Ersin Tumlucalı’nın kimliğini yazmıştı… Havada canlı takip… Parayı kimden aldı… Kimleri nasıl izledi


İstihbarat Dış İstihbarat Servisi MOSSAD’ın Türkiye’deki casusluk faaliyetinde bulunan işbirlikçileri geçen nisan ayında MİT tarafından yapılan operasyonla yakalandı.

Liderliğini sigorta şirketi sahibi Ahmet Ersin Tumlucalı’nın yaptığı şüphelilerden 6’sı “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan tutuklandı. Odatv, Ahmet Ersin Tumlucalı’nın kimliğini ve MOSSAD’a gönderdiği casusluk raporlarını yayınlamıştı.

İsrail ajanlarına darbe… Kim bu Tumlucalı

Almanya, Türkiye ve Gürcistan’da 9 yıl boyunca MOSSAD için casusluk faaliyetinde bulunan Tumlucalı ifadesinde gerçekleştirdiği eylemleri tek tek anlattı.

ARAŞTIRMA TEKLİFİYLE YAKLAŞTILAR

Tumlucalı, 2006 yılında bir ofis kiralayarak sigorta şirketi kurduğunu ve yaklaşık bin farklı firmaya mail göndermiş olduğunu söyledi. Bu firmalardan bir tanesinin dönüş sağladığını aktaran Tumlucalı, “Bu firma benden araştırma yapmam konusunda iş teklifinde bulundu. Yurt dışında faaliyet gösteren Axom Germany GMBH isimli şirketti. Bu şirket bize kaybolan bir TIR’la alakalı onu bulmamız yönünde iş vermişti.

Bu işi kısa bir sürede çözmemiz üzerine, şirket Türkiye’de iş yapmak istediklerini ve benim onlara franchise olarak dahil olmam yönünde teklifte bulundu” dedi.

AYNI İSİMDE ŞİRKETİ TÜRKİYE’DE KURDU

Axom Germany GMBH şirketinin iş teklifini kabul eden Tumlucalı, Aksom Araştırma ve Danışma isimli bir şirket kurduğunu aktardı.

Sabah’ın haberine göre, 2011 yılında şirket mailine “Jörg” isimli bir kişiden mail geldiğini söyleyen Tumlucalı, “Bu kişi Türkiye’de herhangi bir kişinin rahatlıkla çözebileceği bir iş teklifinde bulundu. Eşim bu iş karşılığında fatura kesmemizi söyledi ancak yaptığı araştırmalarda bu kişiye ait bir şirket kaydı göremediğini söylemişti. Sorun olmayacağını düşünerek kabul ettim. Ücretimizi havale üzerinden gönderdiler. Ama gönderen şirket başka bir şirketti” diye konuştu.

Kısa bir süre sonra kendisinin Jörg olarak tanıtan MOSSAD yöneticisinin telefonla aradığını aktaran Tumlucalı, masrafları karşı tarafın karşılamasıyla birlikte Avusturya Viyana’da bir Çin restoranında kendisiyle buluştuğunu söyledi.

Bu kişinin kendisini hukuk bürosunda çalışan biri olarak tanıttığını belirten Tumlucalı, ilerleyen süreçte Almanya’da bir kişinin takip edilmesiyle ilgili iş teklifi aldığını söyledi.

Verilen işte ise Almanya’da bir hedef takibiydi… İsviçreli Andry Grudko isimli arkadaşına 11 bin euro teklif ettiğini, bu paranın Jörg tarafından karşılandığını belirten Tumlucalı, “Bu takibin neyle ilgili olduğunu sorduğumda, ‘Hukuk bürosunun baktığı bir aldatma davası var’ şeklinde cevap verdi. Almanya’daki hedef şahsın fotoğraflarını Jörg’e aktardım. Bana ödemeyi 13-14 bin euro yaptı. 11 bin eurosunu takip eden arkadaşım Andry’e gönderdim” dedi.

İfadeye göre takip edilmesi istenen şahıslardan bir tanesi de bir Lübnanlıydı. Tumlucalı’ya Lübnan’a uçması ve hedef şahsın İstanbul’a uçacağı uçağa binerek İstanbul’daki hareketlerinin fotoğraflanması görevi verildi.

Tumlucalı, bu görev üzerine önce Lübnan’a uçtu. Ardından hedef şahsı takip etmek için tekrar Türkiye’ye geldi. Uçağın içerisinde hedef şahsın fotoğrafını çekerek anlık olarak Jörg’e yolladı ve şahsın doğru olduğu onayını aldı. İstanbul’da uçaktan iner inmez Fuzuli Şimşek isimli arkadaşıyla şahsı izlemeye koyuldu.

GÜRCİSTAN’DA EVLİ ÇİFTİ TAKİP ETTİRDİLER

Tumlucalı’nın bir sonraki rotası ise Gürcistan’dı. Gürcistan’daki hedef ise bir karı kocaydı. Hedef çifti fotoğraflamak için 3 kişilik bir ekip kurdu. Bu çifti takip ettikten sonra fotoğrafları yine anlık olarak Jörg isimli MOSSAD yöneticisine Skype aracılığıyla gönderdi. Bunun karşılığında 15 bin euro aldı.

2015’te Jörg ve Tumlucalı Almanya’nın Münih kentinde bir araya geldi. Burada buluşan ikiliye, Jörg’ün yanında getirdiği bir kadın da eşlik etti.

Jörg’ün anlatımlarına göre bu kişi de çalıştıkları hukuk bürosunun Fransa’daki muhasebe ofisinde bir çalışandı. Tumlucalı’nın kolundaki saat, MOSSAD yöneticisinin dikkatini çekti.

Tumlucalı’ya “Kamera mı var” sorusu yöneltildi. Tumlucalı da saati çıkarıp kontrol etmesi için Jörg’e teslim etti. Dikkatli bir şekilde Tumlucalı’nın saatini kontrol edip geri veren Jörg, kendi kolundaki saati göstererek, ‘Bak bu çok değerli bir saat. Bunu bana lejyonerken hediye etmişlerdi’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir